Hoppa till sidans innehåll

Klubbhoppning 12/10-19 Resultat KM

17 SEP 2019 10:56
Banbygge kl 8.00 Första start kl 9.00
Alla hjälps åt att bygga och riva banan!
  • Uppdaterad: 17 SEP 2019 10:56

Första start kl 9.00

Klass 1 Bommar på backen, rosett till alla ekipage, medhjälpare är tillåten.

 09.00

Agnes Djäken - Phi-Bell

Lava Jägers - Cassius

Ida Stenström - Troje

Maja Thimberg - Florian II (P & R)

Elin Tyskhagen - Svarten

 

Klass 2 30cm, rosett till alla ekipage, medhjälpare är tillåten.
ca 09.20

Tea Edfalk - Dunet

Samuel Iveta - Cassius

Wilda Sjöberg - Nougat

Sara Ardevall - Troje

Wilma Karlsson - Phi - Bell

Tilde Hansson - Dunet

Saga Hedvall - Florian II (P & R?)

Novalie Lindström - Starshine (P & R)

Elma Päbel - Treehoo Misty (P & R)

Meja Lissollas - Gustav

Klara Gropgården - Roffe

 

Klass 3 50cm clear round, rosett till felfria ekipage

ca 10.00 

Matilda Liljekvist - Dunet

Alice Enhgren - Phi-Bell

My Kallin - Russinett

Jennie Enbäck - Zac

Evelina Hedenberg - Willy

Nova Gustavsson - Playboy

Jolene Hedenberg - Troje

Maja Pros - Toppen

Klara Gropgården-Roffe

Meja Lissollas - Gustav

Julia Tyskhagen - Leona

Wilda Sjöberg - Baron

Elma Päbel - Treehoo Misty (P & R)

Holly Brottare - Tirafon Bill Bailey (P & R)

Tilde Enlund - Mys Hobbe (P & R)

Novalie Lindström - Starshine (P & R)

Therese Fisher - Mel Super Sonic (P & R)

Ebba Päbel - Treehoo Misty (P & R)

 

Pay and Ride 70 cm

ca 11.15

Holly Brottare - Tirafon Bill Bailey

Tilde Enlund - Mys Hobbe

Evelina Johansson - Wilma

Threese Fischer - Mel Super Sonic

Ebba Päbel - Treehoo Misty

 

 Pay and ride 90 cm

Sofia Östberg - Henrys Butterfly

 

 Klass 4 KM-klass även märke 3 höjd om man vill ta märket! häst 80 cm, D-ponny 70 cm, C-ponny 60 cm, B-ponny 50 cm, A-ponny 40 cm. Bedömning A:1a  När alla hoppat klart grundomgången blir det omhoppning som är 5 cm högre.

Placerade i denna klass får rosett och samlar på sig poäng som slutligen avgör vem som vinner KM i hoppning.

Man kan även samla ihop poäng på våra klubbdressyrtävlingar som sen avgör vem som vinner KM i dressyr. Gillar man både hoppning dressyr och teori ska man såklart vara med på alla våra klubbtävlingar både hopp och dressyr för att  samla så många poäng du kan till  den TOTALA KM titeln.

ca 11.45

Kat B

Ninni Bengtsson - Russinett

Elin Tyskhagen - Leona

Agnes Persson - Russinett   2:a

 

Kat C

Hanna Bengtsson - Zac

Maja Pros - Toppen   3:a

Elsa Daniels - Daisy

Alva Brandin - Zac

 

Kat D

Agnes Permats Daniels - Playboy

Linnea Palm - Cassius

Debbie Köppler - Willy

Tilde Permats Daniels - Olympia

Saga Wåhlander - Urya

Amanda Eliasson - Playboy

 

Häst

Annie Hansson - Sierra   1:a

Alma Gatu - Grönis

 

 

 Utrustning enligt TR

Prisutdelning är efter att allt är bortplockat, städat och hästarna är i sina hagar.

Pris 80kr på egen häst och 100kr på ridskolehäst.

Sista anmälningsdag är fredagen den 11/10 kl 12.00 Det är bindande anmälan from detta datum!

Vill du efteranmäla kostar det 50 kr .

Eftersom som det är dyrt för klubben att ha anställd personal som jobbar på våra klubbtävlingar behöver vi en hel del hjälp för att få ihop en tävlingsdag. Anmäl dig på en funktionärslista på klubbens anslagstavla så hjälps vi åt att göra dagen så bra som möjligt.

 

Framhoppning kan vara på utebanan om väder och vind tillåter annars hoppar vi fram på hinder 1 och 2. Detta meddelas på tävlingsdagen.

Skribent: Anna Spångmyr
Epost: Adressen Gömd

Instagram

US instagram

Postadress:
Rättviks RK - Ridsport
Backavägen 69
79532 Rättvik

Kontakt:
Tel: 0725314060
E-post: kontakt@rattviksridk...

Se all info