Rättviks Ridklubb i samarbete med RRK:s ungdomssektion anordnar:
Klubbhoppning 25/5
Tävlingen anordnas på Rättviks Ridklubb för medlemmar i RRK, och i samband med denna invigs den nya hinderparken sponsrad av: 
Leksands Sparbank
Anmälan på anslagstavlan vid kontoret senast onsdagen den 24/5 kl 16.00. Vid tävlingen gäller alla moment i TR (tävlingsreglemente) som gäller säkerhet, handhavande av hästen samt uppträdande mot funktionärer, medtävlande och andra närvarande. Max 2 starter/ekipage på ridskolehäst. 

Kostnad:
Ridskolehäst klass 1-4 120:- Klass 5 140:-
Privathäst klass 1-4 80:- Klass 5 100:-

Tider:
09.00 Banbyggnation samt möjlighet att gå banan för klass 1-4
10.00 Invigning av hinderparken
11.00 Första start
Mellan klass 4 & 5 ombyggnad av bana samt möjlighet att gå banan
Efter sista start hjälps deltagare i klass 4 & 5 åt att plocka bort banan, efter detta blir det prisutdelning till fots för klass 5
Klass 1. Lingonbana
Bommar och hinder på max 20 cm som övervinns i skritt eller trav. Ekipage rider fram i ridhuset. I denna klass är det obligatoriskt med medhjälpare, markera på anmälningslistan om ni vill ha hjälp av US. 
Rosett till alla deltagande ekipage

Klass 2. 40 cm
Rosett till alla deltagande ekipage

Klass 3. 60 cm Clear Round
Rosett vid felfri ritt

Klass 4. 70 cm Clear Round
Rosett vid felfri ritt

Klass 5. L:D (ponny) / 90cm (häst) Bed A/A
Placerade ekipage välkomnas in på prisutdelning till fots efter att banan är borplockad. 
För att delta i denna klass med ridskolehäst så måste din ridinstruktör godkänna. 
Rosett & plakett till placerade


HÄSTPRYL-LOPPIS:
Ungdomssektionen kommer anordna loppis i samband med tävlingen, om DU vill lämna in saker till försäljning, så lämna in dessa märkta med pris och initialer till Diana 24/5 mellan 17-19.

CAFETERIA:
Under tävlingarna säljer US fika i kiosken.

Startlista
Första start 11:00
Klass 1:
1. Elsa Vildma - Cortina
2. Meja Lissollas - Gustav
3. Ninni Bengtsson - Lovie
4. Eddie Sjöberg - Kålan
5. Hanna Bengtsson - Lovie
6. Elsa Vildma - Pilens flash

Klass 2:
1. Signe Larsson Gudsson - Cavallo
2. Agnes Persson - Roffe
3. Angelia Hansson - Phi-bell
4. Alice Engren - Dunet
5. Debora Köppler - Wee Willy
6. Marie Edin - Polly
7. Emma Vildma - Pilens flash
8. Emma Vildma - Cortina
9. Nelly Kallin - Bettan
10. My Kallin - Calle

Klass 3:
1. Nova Gustavsson - Urbino
2. Wilda Sjöberg - Zac
3. Myrten Tappe - Dunet
4. Felicia Sjödin - Troje
5. Elin Larsson Gudmunsson - Mozart
6. Elin Sörman - Urbino
7. Maja Pros - Roffe
8. Elsa Daniels - Candy
9. Linnea Rosen - Finax
10. Anna Andersson - Going Nowhere
11. Wilda Sjöberg - Kålan
12. Saga Whålander - Urbino

Klass 4:
1. Anna Wallinder - Baron
2. Linnea Rosen - Finax
3. Kristine Jonsson - Wee Willy
4. Emma Wedin - Fille
5. Elsa Daniels - Phi-bell
6. Agnes Permats Daniels - Zac
7. Nelly Eriksson - Fox
8. Anna Andersson - Going Nowhere
9. Katarina Liss - Grönis
10. Tilde Permats Daniels - Fille

Klass 5:
B - ponny:
1. Maja Pros - Roffe
2. Hanna Bengtsson - Phi-bell
3. Rebecka Älverud - Dunet
4. Nelly Kallin - Bettan
C - ponny:
4. Katarina Berglöf - Fille
5. Wilda Sjöberg - Kålan
6. Nelly Eriksson - Fox
D - ponny:
7. Alma Gatu - Wee Willy
Häst:
8. Anna Walinder - Baron
9. Katarina Liss - Grönis
10. Anna Gullberg - Red Ferrari
11. Annie Hansson - Mozart